Urząd Kontroli Skarbowej w Białymstoku

Wysokie kary za karuzele podatkowe – 5 lat pozbawienia wolności

W dniu 15 stycznia 2015 r. Sąd Okręgowy w Bydgoszczy skazał Piotra W. z województwa kujawsko-pomorskiego na karę 5 lat pozbawienia wolności. Mężczyznę uznano za winnego zorganizowania tzw. przeciwstawnej karuzeli podatkowej, w wyniku której Skarb Państwa poniósł straty w wysokości prawie 36 milionów złotych.

Wspólne działania kontroli skarbowej, organów ścigania i prokuratury doprowadziły do postawienia w stan oskarżenia 13 osób, które współtworzyły przestępczą grupę zajmującą się wyłudzaniem podatku VAT. W tym celu przestępcy wykorzystali mechanizm karuzeli podatkowej, modyfikując go tak, aby maksymalnie utrudnić jego wykrycie przez służby skarbowe. Oszustwo polegało na tym, że wyłudzenie podatku VAT z tytułu obrotu jednym towarem, czyli telefonami komórkowymi, „maskowane" było poprzez wprowadzenie przeciwstawnego handlu innym towarem, tj. żarówkami ksenonowymi i końcówkami wtryskiwaczy do silników Diesla (tzw. podwójna karuzela podatkowa). Przestępcy wykorzystując wewnątrzwspólnotowy mechanizm rozliczeń podatku VAT oraz posługując się w sposób nieuprawniony  danymi identyfikacyjnymi legalnie działającego podmiotu krajowego (kradzież numeru NIP), wyłudzili za pośrednictwem wprowadzonych do obrotu gospodarczego fikcyjnych faktur prawie 36 milionów złotych.

Za winnego kierownictwa procederem wyłudzeń podatku VAT Sąd uznał Piotra W., skazując go na karę 5 lat bezwzględnego pozbawienia wolności, 90 tys. zł grzywny i pięcioletni zakaz zasiadania w radach nadzorczych i zarządach spółek prawa handlowego. Z kolei Bogdan W., prezes jednej z fikcyjnych spółek, usłyszał wyrok roku i czterech miesięcy więzienia oraz 5 tys. zł grzywny. Jednocześnie, siedmioro oskarżonych uznało swoją winę i dobrowolnie poddało się karze.

Wyrok nie jest prawomocny.


Data wytworzenia: 2015-01-19 11:10 Autor: Zbigniew Chorabik Data publikacji: 2015-01-19 11:10 Osoba udostępniająca na stronie: Zbigniew Chorabik Data ostatniej modyfikacji: 2015-01-19 Osoba modyfikująca: Zbigniew Chorabik