Urząd Kontroli Skarbowej w Białymstoku

„Jak nie dać się zrobić w słupa!” na Wydziale Prawa UwB

W dniu 22 maja b.r. odbyło się spotkanie naukowe „Nie daj się zrobić w słupa!” zorganizowane przez Urząd Kontroli Skarbowej w Białymstoku wspólnie ze studentami z Koła Naukowego Prawa Podatkowego Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.

Celem spotkania było zaprezentowanie działalności kontroli skarbowej oraz zwrócenie uwagi studentów na zagrożenia związane z aktywnością zorganizowanych grup przestępczych, które wykorzystują osoby, zwłaszcza młode, do dokonywania „oszustw karuzelowych”. Osoby zwerbowane do udziału w przestępczym procederze często nie zdają sobie sprawy z tego jak wysoką cenę przyjdzie im za to zapłacić w przyszłości. Odpowiedzialność ponoszą bowiem nie tylko organizatorzy nielegalnego procederu, ale również osoby, które zostają wykorzystane do wystawienia fikcyjnych faktur.

Na spotkaniu szeroko omówiono konsekwencje, które grożą osobom uczestniczącym w zorganizowanej grupie przestępczej, a tych jest wiele. Oprócz skutków finansowych wynikających z wystawienia fikcyjnych faktur, za oszustwa podatkowe grożą kary, nie tylko z kodeksu karnego skarbowego, ale również kodeksu karnego.

W trakcie spotkania urzędnicy podpowiadali również, na co należy zwrócić uwagę, aby ustrzec się przed nieświadomym zostaniem „słupem” - ogniwem karuzeli podatkowej. Przekonywali, że wbrew pozorom, wejście na drogę przestępstwa jest dość łatwe, natomiast rezygnacja z udziału w nielegalnej działalności już nie zawsze jest taka prosta. Z grupy przestępczej nie zawsze można się wycofać, a raz podjęta decyzja może wywrzeć wpływ na dalsze życie tej osoby i jego najbliższych.  


Data wytworzenia: 2015-06-08 13:47 Autor: Zbigniew Chorabik Data publikacji: 2015-06-08 13:47 Osoba udostępniająca na stronie: Zbigniew Chorabik Data ostatniej modyfikacji: 2015-06-08 Osoba modyfikująca: Zbigniew Chorabik