Urząd Kontroli Skarbowej w Białymstoku

12 osób zatrzymano za wyłudzanie podatku VAT

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji kilka miesięcy prowadzili działania mające na celu rozpracowanie grupy pseudo biznesmenów, którzy zarabiali na dokonywaniu wyłudzeń podatku VAT z budżetu państwa na ogromną skalę. Mechanizm oszustwa polegał na tym, że członkowie grupy zakładali na terenie całego kraju firmy na osoby podstawione tzw. „słupy”. Zadaniem „słupów” było wystawianie i wprowadzaniu do obrotu gospodarczego fikcyjnych faktur ze sprzedaży towarów za granicę. W rzeczywistości towar pozostawał w kraju, a fikcyjnie wystawiane faktury, były podstawą do wyłudzania p[rzez oszustów nienależnych zwrotów podatku VAT.

            Policjanci CBŚP wraz z pracownikami Urzędu Kontroli Skarbowej w Poznaniu, przy wsparciu policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu i Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim zatrzymali na terenie województwa wielkopolskiego i dolnośląskiego 12 osób związanych z przestępczym procederem. Podejrzanym przedstawiono zarzuty oszustw, prania pieniędzy i działania w zorganizowanej grupie przestępczej. Śledztwo prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim.

            Na działalności oszustów podatkowych Skarb Państwa mógł stracić kilka milionów złotych. Śledczy w trakcie realizacji zabezpieczyli pieniądze i nieruchomości członków grupy przestępczej w kwocie ponad pół miliona złotych. Podejrzanym grozi kara do 10 lat więzienia.

            Na obecnym etapie prowadzona jest analiza zgromadzonego materiału dowodowego, nie wykluczone, że wobec sprawców zostaną wszczęte postępowania kontrolne.

Sprawa ma charakter rozwojowy.  


Data wytworzenia: 2015-06-24 14:10 Autor: Anna Żukowska Data publikacji: 2015-06-24 14:10 Osoba udostępniająca na stronie: Anna Żukowska Data ostatniej modyfikacji: 2015-06-24 Osoba modyfikująca: Anna Żukowska